Aloplastika velkých kloubů je v dnešní době nepostradatelnou a stěžejní součástí moderní ortopedie. S rozvojem operační techniky, kvality implantátů, prodlužováním průměrného věku, ale i s rostoucími nároky pacientů dochází k nárůstu primoimplantací všech velkých kloubů.
V posledních desetiletích k tomu došlo především u primoimplantací kyčelního a kolenního kloubu. V současné době se ale výrazně zvyšuje i počet náhrad ramenního, hlezenného i loketního kloubu.
S tím souvisí i nárůst reimplantací jednotlivých kloubních náhrad. Tento trend klade nároky zejména na zvyšování kvality artikulačních materiálů používaných pro kloubní náhrady.
Vysokomolekulární polyetylén (ultra-high molecular weight polyethylene – UHMWPE) je v dnešní době nejčastěji používaným materiálem pro výrobu artikulačních komponent kloubních náhrad. Kvalita jednotlivých komponent je jedním z rozhodujících faktorů, které ovlivňují celkovou životnost endoprotézy.
V ortopedii je vysokomolekulární polyetylén používán již od 60. let minulého století. Vlastnosti UHMWPE jsou od počátku cílem řady vědeckých studií, které vedly k postupnému zdokonalování jeho vlastností a tudíž prodloužení jeho životnosti in vivo.
Práce informuje nejen o vývoji polyetylénových komponent kloubních náhrad ve světě, ale zároveň poukazuje na vývoj tuzemský, který doposud dokázal držet krok s nejmodernějšími světovými trendy v oblasti artikulačních komponent kloubních náhrad. Hlavním cílem tohoto přehledového článku je čtenáře seznámit se základními vlastnosti vysokomolekulárního polyetylénu, možnostmi jeho modifikace a sterilizace.
Důležitou částí je nastínění vývoje jednotlivých generací UHMWPE a rozdílů mezi nimi. Seznámení s nejnovějšími poznatky, obsaženými v této práci, by mělo pomoci operatérovi p ři volbě finálního výrobku tak, aby mohl minimalizovat riziko předčasného selhání kloubní náhrady.