Hlavním cílem studie bylo zjistit, jaký vliv mají dechová cvičení u zdravotně postižených s poruchou míchy (PM), vytvořit soubor dechových cvičení pro zdravotně postižené s poruchou míchy a aplikovat je. Pro vytvoření komplexu dechových cvičení jsme vycházeli ze základů dechové gymnastiky, jógy a tréninku dechových svalů.
Intervenční program byl pětiměsíční, s frekvencí pětkrát týdně. Výzkumný soubor tvořilo 15 pacientů s PM.
V této studii byly zjištěny obvodové rozměry hrudníku v klidu, při výdechu a nádechu. Použili jsme anketní šetření, stanovení usilovné vitální kapacity plic (FVC) a jednosekundové vitální kapacity (FEV1).
Výsledky ukázaly, že pacienti s PM mají narušenou FVC. Pro kvadruplegiky FVC spadl na 30 až 50 % normálních hodnot.
FVC u paraplegiků byla asi 80 % předpokládaných hodnot. Dechová frekvence u všech zdravotně postižených s PM byla nadprůměrná.
Měření obvodu hrudníku vykazovalo malý rozdíl mezi indexy (maximální nádech a výdech) určujícími exkurzi hrudníku. V této studii se dospělo k závěru, že u lidí s PM se vyskytují respirační poruchy.
Tyto výsledky ukazují na typický vzor a pozitivně ovlivňují plicní choroby. Závažnost postižení je ovlivněna úrovní poškození míchy a je závislá na poloze těla. Článek také shrnuje dostupné informace týkající se dechových cvičení u zdravotně postižených s poruchou míchy, adherenci, držení těla a dýchání.