V naší společnosti dochází v posledních letech ke zvyšování poměru seniorské populace. Z literatury je možné získat údaje, hovořící o 20% podílu seniorů na skladbě současné populace.
V tělesném složení, respektive velikosti a poměru jeho složek se odráží životní styl každého jedince. Tělesné složení je individuálně ovlivňováno věkem, pohlavím, stupněm výživy, pohybovou aktivitou, somatotypem a individuální variabilitou.
Z různých studií vyplývá, že individuální rozdíly v tělesném složení jsou u seniorů větší, než u každé jiné věkové skupiny. Tělesné složení je jedním z nejdůležitějších ukazatelů vývojového stupně v průběhu ontogeneze, úrovně zdraví, výkonnosti, tělesné zdatnosti a výživy.
Aktuální stav organismu lze popsat v různých rovinách. Jednou rovinou jsou morfologické parametry: tělesné složení, tělesná výška, tělesná hmotnost, věk.
Druhou rovinou jsou funkční parametry: výkonnost kardiovaskulárního, respiračního, pohybového, řídícího systému. Pohybový systém starých lidí je ovlivněn změnami vlastních aktivních komponent (svalová tkáň) i změnami na úrovni řídících center.
Aplikovali jsme pohybovou intervenci ve formě lehké, kondiční LTV po dobu 12ti týdnů. Řízená intervence probíhala 2 krát týdně po dobu 60ti minut s předpokládaným energetickým výdejem zvýšeným o 900 kcal nad běžný energetický výdej. Kontrola efektu byla zjišťována pomocí analýzy tělesného složení formou pretestu a posttestu.