Výzkum vlivu užívání Internetu na sociabilitu je významným výzkumným tématem od počátků sociálněvědního v ýzkumu Internetu. Dvacet let intenzivního empirického výzkumu tématu ale mnoho studentů tématu vede často k dojmu neobsáhnutelné masy rozporuplných poznatků, jíž chybí teoretická syntéza.
Autor v tomto článku systematizuje širokou škálu poznatků o vztahu mezi internetem a sociabilitou pomocí tří základních otázek: zda a jak Internet obohacuje uživatelův sociální život, jak jsou v populaci uživatelů distribuovány účinky uživání na sociabilitu a jaká je interakce mezi účinky Internetu a dlouhodobými strukturálními změnami v sociálním chování. Článek obohacuje výzkumné pole dvojím způsobem. Za prvé, propojuje implicitní sociální teorii vynálezců počítačového zasíťování s ranou sociálněvědní reflexí vlivu Internetu na sociablitu.
Za druhé, autor nabízí generalizovaný závěr, že Internet je pouze prostředník-zesilovač ve specificky strukturované transformaci sociálního života a neposkytuje žádnou vlastní inherentní přidanou hodnotu, která by magicky proměnila uživatele díky pouhému užití nástroje. Distribuce přínosů z užívání Internetu tudíž do značné míry zrcadlí stávající distribuci vzácných zdrojů, což je v souladu s tzv. rich-get-richer hypotézou.
V závěrečné části autor stručně polemizuje s Wellmanovou teorií zasíťovaného individualismu, která dnes představuje nejlépe rozpracovanou a na tradici sociální teorie nejlépe navazující odpověď na třetí otázku.