Bolest je složitý fenomén, je považována za symptom u akutních stavů a za syndrom, pokud přejde do chronického stadia. Bolest může představovat krátký oznamovací, resp. varovný signál, který není nutné lé čit, upozorňuje na nežádoucí nebo varovné reakce organizmu při určité noxe.
Taková bolest se označuje za akutní, někdy se též uvádí termín „běžná bolest“ u bolestí, se kterými se pravidelně setkáváme při sportu, po námaze, či při degenerativních onemocněních vyššího věku. Chronická bolest vzniká progresí a pokračováním bolestivé symptomatologie, mnohdy má významné bio-psycho-sociální konsekvence.
Je třeba jí terapeuticky řešit prakticky ve všech případech. V našem článku se věnujeme zejména zásadám farmakoterapie, které vycházejí z Metodických pokynů, na kterých se podílela široká skupina odborníků.
V posledních letech, s nástupem nových potentních a rychle účinkujících opioidů se u chronických bolestivých stavů, zejména v onkologii, věnuje pozornost diagnostice a léčbě tzv. průlomové bolesti, která je častým nálezem při léčbě pacienta opioidy s protrahovaným účinkem. O té pojednává samostatný odstavec.