Příspěvek preyentoval výsledek rozsáhlého výzkumu jazykového práva ve 12 zemích s dominantním slovanským obyvatelstvem a v Horní a Dolní Lužici. Odborníci odpovídali na 13 otázek mapujících jazykové právo v právních dokumentech: v konstitucích, jazykových zákonech, v zákonných úpravách týkajících se médií, kulturních institucí, jazykové problematiky v kontextu státního občanství, podnikání, školství.
Další otázky se týkaly problémů terminologických: užití termínů jako státní jazyk, úřední jazyk, jazyk veřejného styku, jazyk vnitřního a vnějšího úřadování, jazyk jednací, vyučovací jazyk, národní jazyk, spisovný jazyk apod., dále pojmů menšina, menšinový jazyk apod. Byla položena otázka i na vynutitelnost právních úprav týkajících se jazyka.
Výsledky výzkumu jsou prezentovány ze dvou pohledů – jako Souborný přehled jazykového práva ve slovanských zemích (odpovědi všech respondentů řazené podle otázek) a jako Jazykové právo v jednotlivých slovanských zemích (jednotlivé „národní“ dotazníky řazené podle zemí). V textu jsou uváděny veškeré potřebné relevantní údaje o příslušných zákonných normách včetně odkazů ( i elektronických).
V případě nutnosti je informace doprovázena stručným komentářem. V přílohách k jednotlivým „národním“ dotazníkům je citován jazykový zákon, pokud pro daný jazyk existuje.
Tento materiál je velice cenným zdrojem velmi podrobných informací o jazykovém právu v podmínkách slovanských jazyků a může posloužit jako cenné východisko pro další odbornou práci s ním.