Závislost na alkoholu je chronické recidivující onemocnění s vysokou mírou prevalence. Na jeho vzniku se podílí řada faktorů (genetických, environmentálních), a zejména rizikové pití – konzumace vysokých dávek alkoholu.
V léčbě závislosti na alkoholu se uplatňují především různé formy psychoterapie, farmakologická léčba je limitována jen omezeným počtem vhodných léků. Většina těchto léků se používá pouze pro podporu úplné abstinence.
Odlišný způsob léčby, snažící se o snížení dávek alkoholu, byl dosud používán spíše výjimečně a s chybějící farmakologickou podporou. Nalmefen je modulátor opioidních receptorů, který lze využít v rámci nové strategie léčby, zaměřené na omezení škodlivého pití a používat dle potřeby („as needed").
Nalmefen prokazatelně snižuje celkovou spotřebu alkoholu i rizikové formy konzumace alkoholu (jednorázové pití velkých dávek). Jeho užívání je zejména významné u lidí závislých na alkoholu, kteří si uvědomují škodlivost svého pití a problémy, které jim to přináší, chtěli by svoji situaci změnit, ale dosud se nerozhodli pro abstinenci.