Charles Explorer logo
🇨🇿

STIMULACE VYTRVALOSTNÍ SÍLY PROSTŘEDNICTVÍM CVIČENÍ NA NESTABILNÍCH OPORNÝCH PLOCHÁCH

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2013

Abstrakt

V naší studii se zabýváme porovnáním a ověřením účinnosti experimentálního cvičebního programu na nestabilních a stabilních oporných plochách pro stimulaci vytrvalostní sily. Výzkumný soubor byl tvořen muži (rekreační sportovci) ve věku 20 - 35 let (n = 75).

Probandi byli randomizovaně přiděleni do tří skupin (experimentální I - nestabilní oporné plochy, experimentální II - stabilní oporné plochy, kontrolní skupina III - bez programu). Experimentální faktor představoval specifický silový program (cvičení na nestabilních oporných plochách, cvičení na stabilní podložce, bez cvičebního programu).

Pohybový program trval 10 týdnů a obsahoval 22 cvičebních jednotek. Cvičení na nestabilních i stabilních oporných plochách se statisticky i věcně významně projevilo v nárůstu silové vytrvalosti v dynamickém i statickém režimu.

U tréninkového programu na nestabilních oporných plochách byla tendence vyšších přírůstků počtu opakování oproti intervenci na stabilní podložce jen v počátku programu a to pouze u cvičení v dynamickém režimu. Zařazení silových cvičení na nestabilních oporných plochách může představovat i jednu z forem kompenzačních prostředků ve sportovní přípravě rekreačních sportovců sloužící ke zlepšení stability trupu.