Kniha sleduje vliv konfesijních a politických zápasů první poloviny 17. století na praxi správy českých měst. Je rozdělena na dvě hlavní části.
V první z nich je věnovány pozornost zejména královským městům jako jednomu ze zemských stavů. Královská města představovala přesně vymezenou část české urbánní sítě, která bezprostředně podléhala centrálním úřadům.
Druhá část knihy obsahuje mikrohistorický nástin praxe městské správy ve třech různých typech m ěst v oblasti středního Polabí: a) Nymburk jako královské město; b) Brandýs nad Labem jako zvláštní typ vrchnostenského města, administrativní centrum a příležitostná královská rezidence; c) Čelákovice jako městečko zemědělského typu. Cílem této části knihy bylo podat základní srovnání podoby a praxe orgánů jejich městské správy (městská rada, starší obecní, písaři atd.).
Přílohou knihy jsou soupisy osob činných v městské správě královských měst v letech 1624-1636 a další podkladové materiály (jsou publikovány jako samostatný elektronický dokument na stránkách nakladatelství Karolinum).