Studie představuje Hayekovu reflexi evoluční teorie a její zapracování do svého díla. Struktura příspěvku je následující: (i)Výchozím tvrzením je, že evoluce představuje konstitutivní součást Hayekova díla, bez jejíž interpretace není možné porozumět Hayekovu systému idejí.
Tato interpretace je nosná i vzhledem k historické a systematické klasifikaci jeho filosofie; (ii) Evoluční teorii lze chápat jako hypotetický model pro vysvětlení určitých jevů, které nemusí být aplikováno pouze na tradiční biologické entity. Na základě inspirace evoluční teorií Hayek definuje svoji pozici v otázce metodologie vědy a pracuje s tzv. vysvětlením vzorce; (iii) V jeho filosofii lze identifikovat zájem o evoluční vysvětlení spontánních řádu.
Mezi ně náleží i společnost a lidská mysl. Tím, že Hayek přebírá z evoluční teorie její filosofické parametry, tedy otázku teleologie, náhody, vztahu empiricky poznatelné skutečnosti a "vysvětlení vzorce" či specifické pojetí dějin, nabízí perspektivu pro interpretaci jeho klíčových pojmů a témat.
Aplikace těchto parametrů u něj vytváří pojítko mezi mikro a makro perspektivou, tedy vysvětluje jak původ našich kognitivních struktur, tak vývoj společnosti a institucí.