Příspěvek představuje tři nové varianty pražských grošů Jana Lucemburského, které je dle logiky Castelinovy typologie možné zařadit do IV. skupiny jeho typologicko-chronologické tabulky. Do uvedené skupiny, jejímž hlavním determinujícím znakem je rozdělovací znaménko v podobě dvou nad sebou položených křížků, patří rovněž pět již dříve publikovaných, nicméně v Castelinově typologii nezahrnutých variant grošů popsaných v druhé části studie.
V její třetí části jsou diskutovány rozpory mezi popisnou částí Castelinovy studie a tabulkou variant a nejasnosti spojené s interpretací vybraných rozdělovacích znamének užitých při popisu IV. skupiny. K oběma zmíněným problémům je následně nabídnuto možné řešení a provedena aktualizace původní Castelinovy IV. skupiny.
Závěr studie je věnován diskusi o chronologické posloupnosti ražeb IV. skupiny i jejich návaznosti na ostatní Castelinovy skupiny. Autoři se ztotožňují s Castelinovým zařazením mezi I.-III. a V.-VI. skupinu, nicméně nesouhlasí s jeho závěrem, že tyto groše jsou časově omezenou emisí.
Autoři soudí, že groše s rozdělovacím znaménkem dvou křížků jsou relativně heterogenní skupinou raženou po delší dobu, než uvádí K. Castelin.