Cíle: Propoziční hustota (PH), psycholingvistické měřítko, koreluje s kognitivní kapacitou ve starším věku. Tato studie zjišťuje rozdíly v propoziční hustotě v orálních výpovědích na téma z nedávné minulosti u osob zdravých a s mírnou kognitivní poruchou (MKP).
MKP je v současnosti přijímána jako prodromální stádium Alzheimerovy nemoci (AN). Soubor: Soubor zahrnoval 33 osob s MKP a 32 zdravých kontrol (průměrný věk 73 let).
Obě skupiny byly vyrovnané, a to co do věku i úrovně dosaženého vzdělání. Dle očekávání se lišily v skóru MMSE, který je považován za zjednodušené vyjádření úrovně kognitivního stavu.
Hypotézy: Nižší PH byla očekávána u osob s MKP, neboť úkol zatěžoval vybavení z novopaměti. Přičemž obtíže se zapamatováním nových informací, a tedy i vybavením z novopaměti, je jedním z jádrových symptomů AN.
Analýza a výsledky: Průměrná propoziční hustota u pacientů s MKP činila 48,74 % (sm. odch. 5,78), u kontrolního vzorku seniorů bez kognitivních poruch to bylo 53,06 % (sm. odch. 4,56). Studentův t-test prokázal statisticky významný rozdíl mezi skupinami (p<0,001).
Cohenovo d 0,83 reprezentuje velký efekt příslušnosti ke skupině. Omezení: Nejpodstatnějším omezením této studie je heterogenita diagnostické jednotky MKP.
Dalším omezením byla neznalost premorbidní kognitivní úrovně zdravých kontrol, proto je možné, že v kontrolní skupině byly osoby s již počínající kognitivní poruchou, jež byla při jednorázovém vyšetření nezachytitelná.