Stávající monografie pojednává o základních problémech mezinárodní pracovní migrace, které se od konce studené války bezprostředně dotýkají i České republiky. Problematika mezinárodní pracovní migrace je zachycená jako paleta sestávající z různorodých „pohledů a nadhledů“: ekonomicko-politického, demografického, sociálního, bezpečnostního, sociálně psychologického a teologicko-filosofického.
Obsahově je monografie rozdělená do čtyř kapitol. První kapitola zkoumá vlivy mezinárodní pracovní migrace na ekonomický rozvoj.
Druhá kapitola se věnuje problematice Ukrajiny jako zdrojové a tranzitní země z hlediska mezinárodních migračních toků. Třetí kapitola se soustřeďuje na Českou republiku jako na novou imigrační zemi. Čtvrt á kapitola zkoumá dopady mezinárodní migrace na osudy jednotlivých civilizací.
Monografie obsahuje též tři přílohy: monitoring sociálních prevencí ukrajinských občanů v prvních letech nezávislosti jejích země; expertní dotazník z oblasti ochrany ukrajinské státní hranice a samostatnou studii věnovanou duchovní, proudům ruské emigrace v období První republiky, která využívá archivní materiály.