Svým pojetím, rozsahem i odbornou úrovní vyhovuje využívání i lékaři hygienické služby a širší lékařskou veřejnosti, zejména odborníkům z řad praktických lékařů a pediatrů. Kniha sestává ze tří částí. Úvodní částí je výkladový slovník epidemiologické terminologie, používané v oblasti infekční epidemiologie.
Navazuje část obecná, ve které jsou probírány principy šíření nákaz v populaci a možnosti protiepidemických opatření včetně problematiky specifické imunoprevence a postupů dekontaminace. Samostatná kapitola je věnována principu surveillance a její aplikace v našich podmínkách.
Speciální část učebnice představuje ucelený aktuální přehled v současné době nejdůležitějších infekčních agens, vyvolávajících onemocnění člověka. Členění této části, a zejména standardní přístup k popisu jednotlivých nákaz, zahrnující klinickou charakteristiku, údaje o původcích nákaz, zdrojích a rezervoárech, způsobech přenosu, inkubačních dobách, výskytu ve světě i v ČR, a příslušných protiepidemických opatřeních, respektuje pedagogické účely. Přiřazeny jsou tři kapitoly věnované specifické problematice - nově rozpoznaným, nově se objevujícím a znovu zavlečeným nákazám, nozokomiálním nákazám a nákazám zneužitelným jako bojové biologické prostředky.