Charles Explorer logo
🇨🇿

Subjektivní prožívání léčby antipsychotiky

Publikace na Lékařská fakulta v Hradci Králové |
2014

Abstrakt

Pohled pacientů na léčbu antipsychotiky byl dlouhodobě přehlížen. Zájem o tuto klinicky významnou oblast vzrostl až po nástupu antipsychotik druhé generace.

Subjektivní prožívání léčby souvisí s mírou blokády D2 receptorů ve striatu. Léčba antipsychotiky druhé generace je spojena s lepším subjektivním prožíváním, ale více záleží na celkové dávce než typu preparátu. Časné zlepšení subjektivního prožívání je významným prediktorem nástupu remise a dlouhodobých výsledků léčby.

Sebeposuzovací stupnice SWN (Subjective Well-being under Neuroleptic treatment scale) je v současné době nejčastěji užívána k hodnocení subjektivního prožívání u nemocných schizofrenií. Hodnocení subjektivního prožívání nám může pomoci při volbě optimální léčby pro jednotlivé nemocné.

Lepší porozumění pohledu pacienta umožňuje zlepšit terapeutickou alianci, adherenci s léčbou a šanci na dosažení remise. Souhrn jsme vytvořili na podkladě dostupných publikací týkajících se subjektivního prožívání antipsychotické léčby a stupnice SWN.