Cíl práce: Posoudit úspěšnost kombinované léčby interferonem (IFN)alfa-2b a ribavirinem při léčbě nemocných s chronickou hepatitidou C. Srovnat, zda se výsledky léčby liší mezi pacienty dosud IFN neléčenými, relabujícími po monoterapii IFN a neodpovídajícími na původní terapii IFN.
Zhodnotit frekvenci výskytu nežádoucích účinků léčby, co se týče anémie, leukopenie a trombocytopenie, a reverzibilitu změn hematologických parametrů. Zhodnotit, u jaké části nemocných bylo nutné zredukovat původní dávky IFN a/nebo ribavirinu vzhledem k nežádoucím účinkům.
Metodika: Retrospektivní zhodnocení výsledků a bezpečnosti léčby 173 pacientů s chronickou hepatitdou C, z nichž 41 nebylo dosud IFN léčeno, 47 relabovalo po předchozí monoterapii IFN a 85 na léčbu IFN vůbec neodpovědělo. Výsledky: Z hlediska setrvalé virologické odpovědi byly rovněž zaznamenány horší výsledky u pacientů, kteří neodpověděli na předchozí léčbu, u pacientů relabujících je rozdíl hodnocen jako statisticky významný (p =0,019), u neléčených pacientů na hranici statistické významnosti (p =0,058).
V průběhu léčby došlo k významnému poklesu hladiny hemoglobinu, počtu leukocytů i trombocytů (p <0,001 oproti výchozím hodnotám), ale do konce sledování se všechny nálezy normalizovaly. Pro leukopenii a/nebo neutropenii bylo nutné zredukovat dávku IFN alfa-2b u 8 % nemocných, pro závažnou anémii snížit dávku ribavirinu u 21 % léčených.
Závěr: Kombinovaná terapie IFN alfa-2b a ribavirinem je ú činná u významné části nemocných s chronickou hepatitidou C. Léčbu pravidelně provází anémie, leukopenie a trombocytopenie, které jsou však plně reverzibilní po skončení léčby.