Úvod:
Intravenózní užívání návykových látek sebou přináší množstv í infekčních i chirurgických komplikací. Vzhledem na časovou délku rozvoje drogové scény v ČR, nejsou zatím komplikace typu pseudoaneuryzmat moc častá i když s postupem času lze přepokládat jejich vzestupnou incidenci.
Metoda:
V průběhu podzimu 2006 byl na naší klinice ošetřen 27letý pacient, se známou dlouholetou intravenózní aplikací narkotik (heroin, pervitin) a recentní aplikací heroinu do levého podpaží. Vstupní diagnóza abscedované flegmony levé paže a podpaží byla podpořena klinickým obrazem, bez dalšího zobrazovacího vyšetření. Až peroperační nález potvrdil diagnózu pseudoaneryzmatu arteria brachialis v její proximální části. Vzhledem na infekční terén si její ošetření vyžádalo resekci pseudoaneuryzmatu, podvaz tepny nad a pod místem nepravé výdutě bez rekonstrukce v první době, s ponecháním hojení rány per secundam.
Výsledky a závěr:
K ošetření pseudoaneuryzmatu byla zvolena metoda resekce nepravé výdutě, podvazu obou konců tepny bez urgentní revaskularizace, široký debridment nekrotických tkání s ponecháním hojení defektu per secundam. Uvedený postup nikterak neohrozil vitalitu končetiny a pooperačně za pečlivého klinického sledování končetina nevykazovala známky ischemie. Použitý algoritmus ošetření se jeví jako vhodný a v souladu s poznatky se zahraniční literatury. Operační nález jenom vyzdvihuje potřebu standardní sonografie a Doppler US vyšetření u každého intravenosního narkomana s obrazem "typického" abscesu v oblastech superficiálního průchodu cév (inguina, kubita, axila).