Charles Explorer logo
🇨🇿

Vliv perorálního osídlení probiotickým kmenem E.coli po narození na výskyt opakovaných infekcí, alergií a vývoj některých imunologických ukazatelů: Výsledky dlouhodobého sledování

Publikace na Ústřední knihovna, 1. lékařská fakulta |
2004

Abstrakt

Výsledky našich dlouhodobých studií potvrdily, že orálně podávaný probiotický kmen E. coli po porodu rychle kolonizoval gastrontestinální trakt novorozence a zůstal dominantní po mnoho týdnů. Dlouhodobá přítomnost kmene ve střevě stimulovala lokální a sérovou protilátkovou odpověď.

Včasná indukce sekreční produkce IgA je důležitá zejména u kojenců krmených umělou výživou. Dlouhodobá přítomnost kmene E. coli ve střevě snížila počet patogenů kolonizujících střevní a jiné sliznice, četnost infekcí a snížila potřebu antibiotik u nedonošených a vysoce rizikových kojenců.

O deset let později byla stále nižší frekvence opakovaných infekcí (23 %) ve srovnání s kontrolními dětmi (58 %). Kolonizace probiotickým kmenem E. coli u kojenců léčených v chráněném (bezpatogenním) prostředí představovala účinnou prevenci nozokomiálních infekcí V kolonizované skupině se infekce vyskytly u 16 % kojenců a bylo prokázáno 130 izolátů a 7 rodů patogenů.

Ve skupině léčené v konvenčním prostředí mělo nozokomiální infekce 40 % kojenců, bylo prokázáno 238 izolátů a 10 rodů patogenů. Doba hospitalizace byla kratší v první skupině (26 oproti 34 dnům).

Záměrná kolonizace probiotickou E. coli po narození snížila výskyt alergií po 10 a 20 letech (12 % a 16 % u kolonizovaných skupin a 33 a 32 % u kontrol).