Cíl práce: V posledních letech byla publikována řada prací poukazujících na vztah mezi endogenními zásobami železa v organismu, reprezentovanými plazmatickými hladinami feritinu, a aterosklerózou. Zdá se, že železo uvolněné z vazby na feritin katalyzuje tvorbu vysoce reaktivních forem volných kyslíkových radikálů, které mohou způsobovat mj. oxidační modifikaci lipoproteinů.
Cílem naší práce bylo srovnat hladiny plazmatického feritinu a vybraných ukazatelů oxidačního stresu u pacientů s koronarograficky prokázanou koronární aterosklerózou a skupiny zdravých jedinců bez klinických známek ischemické choroby srdeční (ICHS). Pacienti a metody: Do studie bylo zařazeno 216 jedinců ve věku od 35 do 60 let, z toho 76 pacientů s koronarograficky prokázanou ICHS (průměrný věk 51,16 +- 5,713 let) a 140 jedinců kontrolního souboru (průměrný věk 50,21 +- 5,331 let).
Hladina plazmatického feritinu byla vyšší ve skupině pacientů (169,04 +- 63,899 ng/ml) než u kontrolního souboru (87,70 +- 41,394 ng/ml), p < 0,001. Pacienti s ICHS měli signifikantně nižší průměrné hodnoty anti-oxLDL protilátek, nitritů/nitrátů, tokoferolu a HDLcholesterolu než kontrolní skupina.
Naopak pacienti s ICHS měli významně vyšší průměrné hodnoty koncentrace hemoglobinu, trombocytů a triacylglycerolů. V celém souboru námi vyšetřovaných osob koreloval feritin pozitivně s retinolem, body mass indexem (BMI), celkovým cholesterolem, LDL-cholesterolem, glykémií, kreatininem, kyselinou močovou, alaninaminotransferázou (ALT), aspartataminotransferázou (AST), hematokritem, počtem erytrocytů, výskytem ICHS a pohlavím.
Negativní korelace byla pozorována mezi feritinem a HDL-cholesterolem. Závěr: Naše pozorování je v souladu s hypotézou, že zvýšené endogenn í zásoby železa v organismu, měřené pomocí koncentrace feritinu v plazmě, přispívají k oxidačnímu stresu a tak zvyšují riziko ICHS.