Bipolární afektivní porucha je spojena se zvýšenou prevalencí kardiovaskulárních rizikových faktorů a doprovázena poruchou kognitivních funkcí. Významně postiženy jsou exekutivní funkce, pozornost, verbální učení a paměť.
Cílem naší práce bylo zjistit, zda jsou poznávací funkce u bipolární poruchy ovlivněny kardiovaskulárními rizikovými faktory. Byla provedena průřezová studie zahrnující ambulantní pacienty Psychiatrické kliniky LFUK a FN v Hradci Králové starší 18 let věku a v remisi bipolární poruchy.
Pacientům byly vyšetřeny laboratorní a tělesné parametry. Bylo použito rozmezí pro tělesné a biochemické parametry z kritérií pro metabolický syndrom dle National Cholesterol Education Program Adult Treatment Panel III.
Byly odebrány škály deprese (HDRS) a mánie (YMRS). Remise bipolární poruchy byla stanovena jako skóre menší než 9 bodů na obou zmíněných škálách.
Kognitivní funkce byly hodnoceny baterií neuropsychologických testů. Byl vypočítán kompozitní skór kognitivního výkonu pro každého pacienta.
Zahrnuto bylo celkem 25 žen a 15 mužů. Průměrný věk byl 55,4 let.
Průměrná délka vzdělání byla 15,12 let a průměrná délka onemocnění bipolární poruchou byla 23,75 let. Pacienti s vyjádřeným metabolickým syndromem měli kompozitní skór kognitivního výkonu významně horší (p=0,01) než pacienti bez metabolického syndromu.
Stejně i pacienti s patologicky zvýšeným obvodem pasu (p=0,04), patologicky zvýšeným krevním tlakem (p<0,01) a patologicky zvýšenou glykémií (p=0,02) měli kognitivní skór významně horší než pacienti s normálními hodnotami. Délky onemocnění (p<0,01) a thymoprofylaxe (p<0,01) významně negativně korelovaly s kognitivn ím výkonem a tedy jej zhoršovaly.
Nebyly shledány významné rozdíly v kognitivním výkonu mezi skupinami pacientů rozdělených dle přítomnosti patologické a nepatologické hodnoty BMI, HDL a triacylglycerolů. Nebyla nalezena korelace kognitivního výkonu s počtem hospitalizací ani hodnotou Hamiltonovy škály.