Charles Explorer logo
🇨🇿

Zůstává mateřské centrum stále ještě místem pro seberealizaci matek?

Publikace na Fakulta humanitních studií |
2014

Abstrakt

Volný čas, kterým rodič disponuje na mateřské a rodičovské dovolené, jej může přivést do mateřského centra. Co si pod pojmem mateřské centrum vlastně představit? Projekt je postaven na myšlence svépomoci, dobrovolnictví, rovnosti při rozhodování o vnitřních procesech organizace.

Mateřské centrum tvoří sociální prostor pro matky s dětmi, který vzniká na základě laického nikoli profesionálního principu a který je založen na dobrovolné práci matek. Vedle radosti z toho, že matky dělají něco pro druhé, si aktivní účastí mohou zvyšovat sebevědomí a udržovat profesní orientaci.

Předkládaný příspěvek reflektuje změny, které mohly či mohou nastat v mateřských centrech za více jak dvacetiletou existenci v českém prostředí. Z výzkumu vyplývá, že jednak dochází k postupné změně ve vnímání konceptu a poslání mateřského centra, a dále pak ke změně v samotném postavení hlavních aktérek - matek.

Zdá se, že spíše než o sociální prostor coby místo setkávání, jde v prvé řadě o servisní místo, ve kterém dochází primárně k nabídce služeb. S tím souvisí i další proměna, která zásadním způsobem posouvá jeden z pilířů mateřského centra, a to zásadu laikové laikům a přímou angažovanost matek.

Získaná data naznačují, že matky přestávají mít zájem se aktivně angažovat. Míra angažovanosti matek a nahrazení jejich práce profesionály by se tak mohla dotknout samotné podstaty tohoto typu neziskové organizace.

Původní koncepce mateřského centra v sobě nese velmi neocenitelný prvek otevřenosti, demokratického přístupu a rovnosti při rozhodování. Tyto přednosti se prakticky projevují také v tom, že jak stávající, tak i noví návštěvníci mají stejné možnosti a šance při zavádění nových přístupů a nápadu.

V tomto lze spatřovat onu školu praktického života, formu občanské angažovanosti, posilování lidského sebevědomí a v neposlední řadě neocenitelnou podstatu existence neziskových organizací coby zdroje sociálního kapitálu a tvůrce inovativních přístupů.