Je uveden případ Larsenova syndromu u chlapce. Syndrom je charakterizován zploštělou facií, mnohočetnou vrozenou dislokací a deformacemi chodidel v důsledku nesprávn ého vývoje pojivové tkáně během těhotenství.
Zdůrazňuje se význam včasné intenzivní konzervativní terapie. V uvedeném případě vedla konzervativní terapie v první fázi k léčbě subluxace obou boků a zlepšení polohy levé nohy a stavu obou kolen.
Následně byly dislokace pravého a levého kolenního kloubu chirurgicky ošetřeny po 16 a 20 měsících redukcí a transfixací Kirschnerovými dráty podle Niebauera a Kinga. Po šesti týdnech imobilizace sádry byly dráty odstraněny a poloha kolena byla korigována laminátovými dlahami.
Autoři poukazují na to, že syndrom je často spojován s kardiovaskulárními anomáliemi. I když tyto nebyly v uvedeném případě přítomny, vzhledem k opakovanému výskytu perikardiálních exsudátů od 2 let věku dítěte nebylo možné operovat levou nohu (pes equinovarus) chirurgicky dříve než po 36 měsících.
Pro tento postup byla použita metoda posteroplantárního uvolňování. Autoři také diskutují výskyt vertebrálních anomálií u Larsenova syndromu, které mohou vést k cervikální kyfóze a potenciálně k nestabilitě krční páteře.
V našem případě byly známky kyfózy pozorovány v oblasti C1-C3, ale zobrazování magnetickou rezonancí nevykazovalo žádné známky ani myelopatie, ani zúžení páteřního kanálu. Intenzivní konzervativní a chirurgická léčba s následnou důkladnou rehabilitací umožnila pacientovi vstát a chodit bez podpory nebo protetiky.
Skutečnost, že se chlapec dokázal integrovat do zdravých dětských herních skupin, lze považovat za velký úspěch ortopedické terapie.