Úvod: Technika transanální resekce (TAR) aganglionárního úseku v rektosigmoideu, publikována v roce i, se postupně stává standardní operační technikou v léčení klasické formy Hirschsprungovy choroby (H. ch.). Protože technika TAR pro H. ch. není dosud všeobecn ě rozšířena a v České republice nebyla dosud použita, jsou cílem našeho sdělení vlastní zkušenosti a časné výsledky získané touto operační technikou.
Soubor pacientů: Od ledna do června 2003 bylo operováno 7 pacientů (5 chlapců a 2 dívky) s klasickou, rektosigmoídeální formou H. ch. Jedna pacientka měla Downův syndrom.
Věk pacientů době operace se pohyboval od jednoho do 24 měsíců. Operační technika: Rozsah resekce střeva byl stanoven z peroperační biopsie.
Délka resekovaného rektosigmoidea byla od 25 do 35 cm. Kolorektální anastomozóza s parciální sfinkteromyektomií vnitřního análního svěrače byla provedena technikou podle Swensona.
Antibiotickou profylaxi zajišťovaly tri dávky cefoxitinu a jedna dávka isepamycinu. Výsledky: Střevní pasáž se obnovila po 8-12 hodinách po operaci, plný perorální příjem začal třetí a čtvrtý pooperační den.
Všichni pacienti se zhojili bez komplikací, doba hospitalizace byla v průměru 7 dní. Definitivní diagnóza H. ch. byla ve všech pripadech potvrzena bioptickým vyšetřením resekátu.
Závěr: TAR je ve srovnání s laparatomickou i laparoskopickou technikou jednoznačně metodou první volby při Operaci klasické Hirschsprungovy choroby.