Východisko. Počet dlouhodobě přežívajících a trvale vyléčených osob s nádorovým onemocněním významně stoupá.
V popředí zájmu je zlepšení kvality života a snížení pozdních nežádoucích následků onkologické léčby na minimum při zachování maximální účinnosti léčby. Radioterapie a chemoterapie mají často za následek poškození gonád s následným deficitem hormonů a sterilitou.
Cílem sdělení je projekt reprodukční ochrany a formulace současných problémů při jeho realizaci u nemocných různých věkových skupin léčených v České republice pro nádorová onemocnění. Metody.
Rozbor současných postupů při ochraně gonád u osob s nádorovým onemocněním byl východiskem pro vypracování strategie reprodukční ochrany v našich podmínkách. Závěry.
Léčba nádorových onemocnění je spojena s vysokým rizikem poškození gonád a vznikem neplodnosti. Příprava alternativních léčebných protokolů s minimální toxicitou a maximální účinností je proto nezbytná.
Reprodukční ochranu lze zajistit několika způsoby. Běžně se provádí zamražení a uchování spermií, embryí a někdy i oocytů před zahájením protinádorové léčby.
U žen a dívek v pubertě a po pubertě lze provést farmakologickou ochranu pohlavních žláz pomocí analogů gonadoliberinu. U dětí a dospívajících je perspektivou pro uchování plodnosti zamražení a pozdější rozmrazení primordiálních folikulů a nezralých stadií mužských pohlavních buněk odebraných z gonád pomocí biopsie.
Dlouhodobé sledování nemocných, zavádění moderních metod a mezioborová spolupráce jsou nezbytné.