Přes rozvoj a zavedení moderních širokospektrých antibiotik jsou infekce i nadále nejzávažnější komplikací intenzivní protinádorové léčby u dětí. Spektrum infekce vyvolávajících mikroorganismů se u neutropických pacientů v období posledních dvou desetiletí mění.
Na většině pracovišť převažují grampozitivní kokové nákazy. Péče o tyto kriticky nemocné pacienty se tak stává největším současným problémem.
Ve svém sdělení informujeme o výsledku prospektivní randomizované studie testující cefalosporiny 4. generace v kombinaci s glykopeptidy jako empirickou léčbu febrilní neutropenie první volby u dětí s nádorovým onemocn ěním. Devatenáct dětí jsme náhodným výběrem zařadili do skupiny A a 17 do skupiny B.
Obě skupiny byly srovnatelné věkem, pohlavím, typem a pokročilostí onemocnění a intenzitou léčby. Výsledek léčby byl výborný, když více než v 60 % (68 % u skupiny A a 64 % u skupiny B) jsme dosáhli kontroly infekce a nebylo zapotřebí měnit léčbu na linii 2. či 3. volby.
Tři pacienti zemřeli pod obrazem sepse. Nezaznamenali jsme žádné významné vedlejší reakce spojené s aplikací cefalosporinů.
Při statistickém srovnání cefepimu a cefpiromu nebyl zjištěn rozdíl. Závěrem lze říci, že kombinaci cefalosporinů 4. generace s glykopeptidy považujeme za vysoce účinnou a nadějnou.