Východisko. Dívky a dospívající s Turnerovým syndromem jsou pravidelně sledovány mezioborovým týmem, řízeným endokrinologem pro děti a adolescenty.
Po navození pohlavního vývoje, umělého menstruačního cyklu a dosažení finální výšky přechází většina z nich obvykle mezi 18.-19. rokem do péče gynekologa pro dospělé. Turnerův syndrom zahrnuje nejen malý vzrůst a poruchu pohlavního vývoje, ale i celou řadu onemocnění různých tělesných systémů.
Specifické zdravotní a psychosociální problémy vyžadují, aby specializovaná péče pokračovala řízeným způsobem i v dospělosti. Cílem sdělení je návrh koncepce a protokol mezioborové péče o pacienty s Tur- nerovým syndromem, navazující v dospělosti na systém péče v dětském a adolescentním věku.
Metody a výsledky. Rozbor základních problémů provázejících Turnerův syndrom v dětství, adolescenci a v do- spělosti byl podkladem k vypracování návrhu koncepce a protokolu ucelené a mezioborové celoživotní péče o tyto pacientky.
Závěry. Kvalitu života lze u žen s Turnerovým syndromem zlepšit aktivním vyhledáváním, včasným odhalením, podchycením a léčbou všech sdružených onemocnění.
Nové možnosti přináší také metody moderní reprodukční medicíny. Nezbytným předpokladem k dosažení všech cílů je celoživotní sledování a návazná mezioborová spolu- práce.
Zavedení systému koordinované péče, řízené v dětství i v dosp ělosti endokrinologem, seznámeným s celou problematikou Turnerova syndromu, je nutno pokládat za nezbytné.