Dlouhodobým studiem kultur buněk plodové vody bylo prokázáno, že podle rychlosti adherence ke kultivačnílahvi existují tři typy buněk. Buňky rychle adherující - během 3 - 5 hodin adherují ke dnu transportní lahvičky,do níž je odebrána plodová voda.
Buňky středně rychle adherující, přichytí se do 1. - 7. dne. Z nich je zakládánastávajícími metodami diagnostická kultura.
Buňky pomalu adherující se přichytí 8. - 12. den. Perzistují v suspenzia jsou odstraňovány prvou výměnou kultivačního média.
Z rychle i pomalu adherujících buněk je možno založitúspěšné kultury. Všechny typy buněk vytváří od 11. do 24. týdne gravidity kolonie od 6 - 8 dní, ve III. trimestruse tato doba prodlužuje postupně až na 13 dnů.
Obdobně se prodlužuje průměrná doba nárůstu k I. pasáži z 11 -13 dnů až na 20 dnů. Kultivační charakteristika buněk choria a placenty je stejná.
Byla prokázána 100%diagnostická úspěšnost kultivace buněk plodové vody už od 13. do 29. týdne gravidity při kultivaci středně rychleadherujících buněk. Po 30. týdnu diagnostická úspěšnost klesá na 76 %.
Kombinace kultivace buněk středně rychlea pozdně adherujících zajišťuje stoprocentní diagnostickou úspěšnost prenat álně genetického vyšetření do 35.týdne. Kombinace s kultivací buněk choria a placenty zajišťuje 100% diagnostický úspěch od 11. týdne a po 30.týdnu až do konce gravidity.
Kombinace kultivace všech typů buněk plodové vody pomáhá rovněž zrychlitprenatální diagnostiku a zdokonalit její přesnost, neboť jsou k dispozici všechny typy buněk, ve III. trimestruumožňuje řešit problémy s těžkou intrauterinní růstovou retardací, prognózu a strategii perinatální péče přiultrazvukové diagnostice těžkých VVV.