Východisko. Hybridní geny BCR/ABL a MLL/AF4 - jako výsledek translokací t(9;22)(q34;q11) a t(4;11)(q21;q23) - jsou u dětí s akutní lymfoblastickou leukémií (ALL) považovány za vysoce rizikový prognos- tický faktor.
Jejich přítomnost v maligních buňkách indikuje pacienta bez ohledu na ostatní kritéria k zařazení do skupiny s nejintenzivnější protinádorovou terapií. Translokace t(12;21)(p12;q22) je nejčastěji nenáhodnou chromo- zomální aberací u dětských ALL a je spojena s dobrou prognózou.
Vyšetření těchto přestaveb je klíčové pro správné zařazení nemocných do rizikových skupin, a zároveň nabízí zatím nejcitlivější a nejpřesnější prostředek ke sledování minimální reziduální nemoci (MRN). Metody a výsledky.
Do této práce bylo zahrnuto 241 pacientů s ALL z celé České republiky i ze Slovenska, kterým bylo v době diagnózy méně než 18 let. Tito nemocní byli vyšetřeni na přítomnost m-RNA fuzních genů BCR/ABL, MLL/AF4 a TEL/AML1 metodou reverzně transkriptázové - polymerázové řetězové reakce (RT-PCR).
Nositelů hybridního genu MLL/AF4 bylo 3,6 % (7 ze 197) vyšetřených, ve skupině kojeneckých leukémií to však bylo 56 % (5 z 9). Pozitivitu v systému BCR/ABL vykazovalo 2,5 % (6 z 240) dětí a přestavbu TEL/AML1 jsme nalezli ve 21,7 % (41 ze 189) případů.
Pomocí křivek přežití demonstrujeme vliv přítomnosti každého z těchto tří hybridních genů na prognózu nemocných dětí. V dalších vzorcích pozitivních pacientů jsme schopni sledovat přítomnost a semikvantitativně i hladinu MRN.
Závěry. Všechny tři vyšetřované translokace jsme nalezli pouze u nemocných s ALL z prekurzorů B lymfocytů (případně s hybridní leukémií), které však tvoří 85 % této skupiny.
Přítomnost hybridních genů MLL/AF4 a BCR/ABL je spojena s horší prognózou onemocnění a je nezbytnou podmínkou pro správné zařazení nemocných do rizikových skupin podle léčebných protokolů. Přestavba TEL/AML1 je příznivým prognostickým faktorem, a zároveň nám svojí četností poskytuje vhodný prostředek k detekci MRN.