V léčbě non Hodgkinského lymfomu bylo dosaženo zásadního nokrokn. Více než 70 % dětských pacientů je možné vyléčit.
Intratekálně (i.t.) aplikovaný metotreváf ovtocin omhinocid a nrednizon jsou dnes standardní součástí léčby a prevencí postižení CNS. Jedním z rizik i.t. aplikace cytostatik je jejich mozny toxický účinek na oblast CNS.
Jak je z klinické praxe i občasných sdělení v odborné literatuře zřejmé, vyloučit nelze ani fatální záměnu i.t. podaného léku. Nejčastěji se hovoří o záměně vinkristinem.
Ve své kazuistice upozorňujeme na možnost tragické záměny metotrexátu (MTX) aktinomycinem D (AMD). Pětileté pacientce tři měsíce léčené německým protokolem BFM 90 pro T lymfoblastický NHL vysokého stupně rizika, byl záměnou i.t. místo metotrexátu aplikován aktínomycin D.
Hodinu poté zavedli neurochirurgové ventrikulolumbální drenáž fyziologickým roztokem. Itratekálně sme po konzultaci s toxikologickými centry aplikovali vysoké dávky kortikoidů, kyseliny askorbové a intravenózně podali natrium thiosulfát.
Pacientka aplikaci AMD překonala s paraplegií dolních končetin a ztrátou kontinence i přes mikrochirurgické odstranění arachnoidální cysty. I když byla léčba základního onemocnění předčasně ukončena, zůstává nemocná po dva roky v kompletní remisi.