SOUVISLOSTI: Transplantace kostní dřeně nebo transplantace periferních kmenových buněk je účinnou léčbou řady nemocí. Jeho rostoucí úspěch a rozšiřující se využití je spojeno s vývojem molekulárně diagnostických metod, které umožňují sledovat štěp z jeho štěpení u příjemce a poté během celého posttransplantačního období na úrovni extrémně malého počtu buněk. METODY A VÝSLEDKY: V periferní krvi pacientů byly pomocí polymerázové řetězové reakce (PCR) zkoumány genotypy následujících lokusů: APOB, COL2A1, D17S20, D1S80, HVR / 1G, SRY a AMXY. Pro loci DXYS20 a DXYS75 byla použita technika restrikční analýzy.
1. První známky aktivity dárcovské kostní dřeně byly pozorovány u 50% pacientů již na začátku druhého týdne po transplantaci, zatímco ve druhé polovině pacientů byl zaznamenán nárůst počtu dárcovských buněk v periferní krvi ve druhé a třetí týden.
2. Štěpení s plnou a trvalou substitucí vlastní kostní dřeně bez přítomnosti buněk příjemců v periferní krvi - úplný chimerismus - bylo dosaženo pouze u části pacientů (cca 50%).
3. Periferní krev ostatních pacientů neobsahovala pouze dárcovské buňky, ale také buňky příjemců - smíšený chimerismus. S ohledem na jeho nástup autoři rozdělili smíšený chimerismus na časný a pozdní s přihlédnutím k tomu, že u některých pacientů se mohou vyvinout oba typy. U studovaných pacientů byl časný chimerismus zjištěn častěji, což zjevně vyplynulo z kratší doby pozorování pacientů po transplantaci.
4. V případech onkohematologických pacientů, kteří umožnili specificky studovat přítomnost patologického klonu, sledování chimerismu umožnilo rozlišovat mezi relapsem původního onemocnění a "biologickým" zotavením - vzkříšením původní hematopoézy bez onemocnění.
5. Regrese smíšeného chimerismu měla být výsledkem léčby zam ěřené na původní onemocnění (CML), u některých pacientů však šlo o spontánní proces. ZÁVĚRY: Sledování buněčného chimerismu u pacientů po transplantaci pomocí molekulárně genetických metod poskytuje podstatné informace o tvaru pacienta, které lze využít, je nutné rozhodnout o postupech léčby. Z tohoto důvodu je žádoucí, aby vyšetření chimerismu molekulárními metodami bylo nedílnou součástí péče o tyto pacienty.