SOUVISLOSTI: Z časového hlediska můžeme použití EEG v elektrokonvulzivní terapii rozdělit na 1) screening před zahájením léčby, 2) EEG koreluje s ECT: záznam paroxysmu, okamžitý postparoxysmální záznam, interparoxysmální záznam během série ECT a trvalé změny po dokončení série ECT. METODY A VÝSLEDKY: EEG screening ukázal, že pacienti s abnorm álním EEG nereagují dobře na ECT.
Při záznamu paroxysmu jsou hledány koreláty EEG s terapeutickým účinkem ECT - zejména délka paroxysmu na EEG, intenzita a vzor paroxysmální aktivity a potlačení EEG křivky v terminální části paroxysmu. Potlačovací modely jsou v centru zájmu také v bezprostředním postparoxysmálním záznamu.
V interparoxysmálních záznamech během série ECT byly zejména v minulosti hledány asociace generalizovaného zpomalení v rozsahu aktivity theta a delta s terapeutickým účinkem. Trvalé změny po ukončení ECT se obvykle zkoumají zejména proto, aby se zjistilo, zda ECT nezpůsobuje trvalé abnormality záznamu EEG, což by bylo důkazem poškození mozku nebo epileptického vznícení.
Výsledky v tomto směru byly zatím negativní.