V práci jsou shrnuty zkušenosti autorů s léčením některých typů komplikovaných zlomenin bérce pomoci llizarevova aparátu. Běžně je na pracovištích autorů k operační léčbě zlomenin bérce používán zevní fixatér nebo metoda nitrodřeňového, zajištěného hřebování. v některých případech se ukázalo použití llizarevova aparátu jako výhodnější.
Jedná se o typy zlomenin, jejichž lomná linie je v metafýze, v blízkosti kloubní štěrbiny, či o nitrokloubní zlomeniny. Ilizarevův aparát (lA) byl použit rovněž v případech primárně léčených na jiném pracovišti, které vyžadovaly z různých důvodů reoperaci a stabilizaci zlomeniny.
Jednoznačně je použití llizarevova aparátu výhodnější u víceetážových zlomenin s desaxaci úlomků, kde je možné využít bočných tahů k dotažení korekce osového postavení úlomků. Kromě indikací k použití lA jsou v práci uvedeny jednotlivé výhody a nevýhody fixatéru.
Práce shrnuje zkušenosti s léčením 13 pacientů v období let 1989-1993. Kromě jednoho případu, kdy se dosud nepodařilo vyléčit osteomyelitidu tibie, jsou výsledky metody jednoznačně pozitivní.
Práce je dopiněna kazuistikami a vyobrazeními.