Léčba následk ů kostního spojení mezi metafýzou po poškození části růstové ploténky (kostní můstek, částečné zastavení růstu) je stále obtížná. Kromě mnoha symptomatických operací (opakované osteotomie, prodloužení kostí, rozptýlení epifýzy, epifýza) lze učinit také příčinná opatření.
Protože transplantace physis dosud nejsou v klinické práci příliš úspěšné, jediný postup, který má vliv na příčinu omezeného růstu, je resekce kostního můstku a vložení inertního materiálu zabrání relapsu osifikace v místě narušené physis. Pozice je obzvláště alarmující, když se u novorozenců vyvíjí částečné zastavení růstu, a přestože se používá pouze symptomatická léčba, je nezbytné provést mnoho operací k dosažení správné délky a osy postižené kosti.
Autoři prezentují případ děvčátka, u kterého došlo k inter partum oddělení distální epifýzy femuru a již ve věku 10 měsíců způsobil centrální můstek zkrácení kosti o 2 cm. Ve věku 11 měsíců autoři resekovali můstek a vložili autogenní tuk, jak popsal Langenskiold.
Po tomto zásahu došlo k podstatné, i když neúplné restituci physis. Autoři proto resekovali ve věku 2 let a 4 měsíců zbytek můstku a vloženou autogenní tukovou tkáň.
Po této operaci došlo k úplnému zlepšení tvaru epifýzy a obnovení normálního růstu stehenní kosti. Nyní ve věku pěti let femur normálně roste, původní zkrácení kosti o 2 cm přetrvává a osa končetiny je správná.
Pacient chodí normálně s patou vyšší o 1 cm. Klíčová slova: fýza, poranění, částečné zastavení růstu, různá délka končetin.