Pozadí. Transplantace kostní dřeně se stala terapeutickou metodou u některých forem maligních hematopoetických onemocnění, maligních nádorů, vrozených poruch metabolismu a stavů imunodeficience.
Cílem předkládané práce je analýza 40 alogenních transplantací kostní dřeně u dětí provedených v letech 1989-1994. Metody a výsledky.
Transplantace kostní dřeně byla provedena u 40 dětí (26 chlapců a 14 dívek), průměrného věku 10,5 roku (rozmezí 1,5-17,5 roku). Indikace byly akutní lymfoblastická leukémie u 11, akutní myeloidní leukémie u 10, chronická myeloidní leukémie u 6, myelodysplastický syndrom u 2, aplastická anémie a Fanconiho anémie u 7, non-Hodgkinův lymfom u 2 a vrozené chyby u 2 dětí.
Dárcem byl u 33 pacientů identický sourozenec HLA a v sedmi případech monozygotní dvojče, HLA neidentický sourozenec nebo relativní nebo nepříbuzný shodný dárce. Uchycení kostní dřeně bylo dosaženo u 35 (87,5%) pacientů, v jednom případě byla kostní dřeň odmítnuta (2,5%) a u čtyř pacientů (10%) došlo k předčasnému úmrtí před přihojením kostní dřeně. 15. srpna 1995 přežilo 20 pacientů (50%), relaps se vyvinul u 7 (17,5%) a 13 pacientů zemřelo v souvislosti s transplantací (32,5%).
Nejčastější příčinou úmrtí byly infekční komplikace (9 dětí), a to buď v souvislosti s vývojem reakce štěp proti hostiteli (6x), nebo bez známek této reakce (3x). Jako profylaxe onemocnění štěp proti hostiteli byl použit 24krát cyklosporin A s kortikosteroidy, 16krát s methotrexátem.
Chronický štěp versus hostitel se vyvinul u 6 z 28 dětí, které přežily 100 dní po transplantaci. Největším problémem jsou infekční (bakteriální a mykotické) komplikace ve fázi aplázie kostní dřeně p řed naštěpením transplantované kostní dřeně nebo ve spojení s reakcí štěp versus hostitel, které nelze preventivně zcela zabránit.
Závěry. Transplantace kostní dřeně je také u dětí účinnou terapeutickou metodou některých forem maligních hematopoetických onemocnění, maligních nádorů a stavů imunodeficience.
Pro úspěch této domýšlivé léčby je nezbytná správná indikace, vhodný dárce, preventivní opatření proti reakci štěpu proti hostiteli a ochrana před infekčními komplikacemi.