Slizniční melanom se ve srovnání s kožním vyskytuje relativně vzácně. Pouze 0,4 - 2 %všech melanomů se objevuje v oblasti sliznice.
V oblasti hlavy a krku se jedná zejména o oblastdutiny nosu a vedlejších dutin nosních, ale také o dutinu ústní. Hlavním léčebným postupem jeradikální odstranění nádoru, ale výskyt tumoru v těchto oblastech širokou chirurgickou exciziznesnadňuje.
Na chirurgické řešení navazuje léčba aktinoterapií, případně imunochemoterapií.Vzhledem k malému množství dosud publikovaných prací zpravujících o velmi malých skupináchpacientů, dosud spíše několika jednotlivých případech, je koncepce léčby velmi nejednotná. V uvedené zprávě byl analyzován klinický průběh onemocnění u 17 pacientů, kteří onemocněli melanomem sliznice v oblasti hlavy a krku v období let 1980 - 1998.
Byla provedena retrospektivní analýzaprůběhu onemocnění, lymfogenních a hematogenních metastáz a dle typu ošetření. Nádor byllokalizován šestkrát na laterální stěně nosu, čtyřikrát na septu a po jednom případu v maxillárnídutině, etmoidální dutině, epifaryngu, v slzném vaku v tonzile a ve dvou v hypofaryngu.Z celkového počtu 17 pacientů bylo 10 léčeno primárně chirurgicky, jeden radioterapií a tři chemoterapií.
U tří pacientů byl proveden pouze diagnostický výkon. Primárně byl výkon doplněn ve dvoupřípadech blokovou krční disekcí.
Po chirurgické léčbě následovala ve čtyřech případech aktinoterapie a ve třech chemoterapie, po primární radioterapii byla indikována chirurgická léčbas následnou chemoterapií. Po primární chemoterapii následovala dvakrát chirurgická léčba.
Z celkového počtu devíti rekurencí jsme jako další léčebnou modalitu volili chirurgii pětkrát a chemoterapii čtyřikrát. Pokud byla indikována chemoterapie, jednalo se obvykle o kombinacis imunoterapií podle Khayata.
V některých případech byla podána jiná cytostatika nebo jejichkombinace. Z celkového počtu přežívá 40 % našich pacientů déle než tři roky bez ohledu na použitouléčbu.