Významnou roli ve výskytu kardiovaskul árních a jiných nemocí hraje rozložení tělesného tuku, negativní účinky na zdraví má především centrální uložení. Pomocí antropometrických metod můžeme stanovit rozložení tělesného tuku a zhodnotit tak zdravotní rizika u obézních osob.
Mezi nejpoužívanější patří poměr obvod pas/ boky a měření obvodu pasu. Mezní hodnoty poměru obvod pas/ boky se v odborné literatuře pohybují v rozmezí 0,8 - 0,9 u žen a 0,9 - 1,0 u mužů.
Obvod pasu je považován za vhodnější ukazatel zdravotního rizika. Obvod pasu 102 cm/ 88 cm u mužů/ žen je spojen se zvýšeným rizikem diabetes mellitus 2. typu, dislipidemie, hypertenze a kardiovaskulárních nemocí.
Obvod pasu úzce koreluje s BMI a z hlediska zdravotního rizika je vhodné posuzovat oba indexy společně. Metodika měření obvodu pasu není jednotná, v národních a mezinárodních směrnicích jsou použita různá měrná místa s odlišnou přesností.
Měrná místa jsou ohraničena 10. žebrem a hřebenem kosti kyčelní a některé hodnoty se mezi sebou významně liší, stejně tak korelace měrných míst s celkovým množstvím abdominálního tuku je různá. Hodnoty je možné srovnávat jen v případě shody měrného místa a při použití těchto metod v klinické praxi a prevenci je nutné měřit v místě, u kterého byla zjištěna dobrá korelace s centrálně uloženým tukem.