Charles Explorer logo
🇨🇿

Použití kvantitativní elektroencefalografie při stanovení hloubky demence

Publikace |
2003

Abstrakt

Cílem práce bylo nalézt specifické kvantitativní EEG indikátory, které by umožnily objektivizovat míru kognitivního postižení a přispěly by tak k přesnějšímu a snadnějšímu stanovení hloubky demence. V naší studii jsme vyšetřili 35 nemedikovaných pacientů s diagnózou pravděpodobné Alzheimerovy nemoci (AD) s různě závažnou formou postižení (lehká, středně těžká, těžká). 60sekundové bezartefaktové úseky EEG byly podrobeny počítačové analýze se stanovením hodnot jednotlivých spekter (delta, theta, alfa1, alfa2, beta1, beta2) a výpočtem EEG koherencí.

Mezi různými EEG indikátory byl stupeň závažností demence nejlépe korelován se snížením dlouhých intrahemisferálních koherencí v pásmu alfa a jejich zvýšení v pásmu delta. Kombinace šesti proměnných získaných ze spektrální a koherenční analýzy EEG byla použita v modelu mnohočetné regrese, který umožnil predikovat stupeň hloubky demence (vypočítáním hodnoty analogické Mini-Mental State Testu).

Výsledky studie naznačují, že EEG může vhodně doplnit klinické vyšetření nezávislým zhodnocením hloubky demence. Nálezy také ukazují významnou roli změn EEG koherencí u demence, jakožto indikátoru narušení neuronální konektivity mezi jednotlivými oblastmi mozku. :