Kniha o schizofrenním onemocnění má řadu "tradičních" kapitol, v další řadě kapitol je však netradiční. Netradiční kapitoly vycházejí z modelu stavby a činnosti mozku užívaného soudobou kognitivní vědou a výpočetní neurovědou (cognitive science, computational neuroscience).
Tento model chápe mozek jako soubor funkčních systémů, jejichž příkladem jsou smyslové vnímání a poznávání, paměť, řeč a jazyk, hybnost, stejně jako řídící funkce čelních laloků. Analýza patofyziologických mechanismů na úrovni funkčních systémů umožňuje nacházet odpovědi na otázky, které se týkají podstaty psychopatologických fenomén ů.
Každý funkční systém je kromě toho možné popisovat v řadě úrovní od molekulární po systémovou, včetně integrace jeho činnosti s činností jiných funkčních systémů. Lepší pochopení modelu jsme se snažili docílit tím, že jsme u každého funkčního systému nejprve popsali normu, poté změny doprovázející schizofrenní onemocnění.
Výhodou užitého modelu je možnost rozčlenit, uspořádat a do jisté míry hierarchizovat nepřehlednou záplavu křížících se a sporných informací o schizofrenním onemocnění. Nevýhodou je opouštění klinicky vžité terminologie, nejasnosti, případně spory o klasifikaci symptomů.
Užitý model je otevřený, trvale se mění, řada hledisek a poznatků bude jistě v krátké době překonána. Postupy užívané současnou kognitivní vědou a výpočetní neurovědou jsou strategickým směrem výzkumu a povedou k pochopení tak závažného postižení, jímž může schizofrenní, stejně jako jiná "neuropsychiatrická" onemocnění být