Charles Explorer logo
🇨🇿

Jak dál v otázce sdělování informací o zdravotním stavu, prognóze a léčbě?

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2004

Abstrakt

V oblasti komunikace s pacienty přetrvává několik sporných bodů. Jedním z nich je problematika sdělování nepříznivé prognózy, kdy může dojít ke střetu přání nemocného být plně informován a přání lékaře chránit nemocného před krutou skutečností.

V takovém konfliktu lékaři upřednostňují princip beneficence před principem respektu k autonomii nemocného, zatímco veřejnost spíše obhajuje právo na "plnou pravdu". Článek se zamýšlí také nad interpretací "práva na veškeré informace" ve vztahu ke zdravotnické dokumentaci a přináší původní výsledky šetření mezi nemocničními lékaři a lékařkami. V poměrně vysoké míře (55 %) mladí nemocniční lékaři a lékařky (n=166) zažili v minulém roce konflikt s nemocným pro rozdílnost názorů na léčbu nebo kvůli odmítnutí léčby nemocným.

I když došlo k formálnímu uznání práva nemocného na informace, ve skutečnosti chybí v nemocničních zařízeních provozní pravidla, jež by dovolovala nemocným ovlivňovat komunikační proces podle vlastních potřeb. Další kroky v otázce sdělování informací musí reflektovat organizační kontext nemocniční péče, který by více naznačil legitimnost pacientských potřeb a posílil aktivní úlohu nemocného v komunikačním procesu.