Přehled všech forem dvojčat a mechanismů zdvojení. Systematická klasifikace různých pozorování dvojčat uvedených v literatuře doplněná vlastním pozorováním předního zdvojení embrya ze 7.gestačního týdne.
Metodika: Sebrané případy z domácího i zahraničního písemnictví. Patogenetické mechanismy jsou hodnoceny na základě analýzy blastogeneze a ontogeneze lidských embryí.
Diagnostika založena na ultrazvukových nálezech. Uvádíme rozbor mechanismů vzniku a zvláště je pozornost věnována spojeným dvojčatům a možnostem jejich časné ultrazvukové diagnostiky na konci prvého trimestru těhotenství.
Dvojčata periferně spojená mají obvykle osm končetin, dvojčata spojená, částečně zdvojená, vzniklá zdvojením chordové ploténky mají vždy méně než osm končetin. Předkládáme systematickou klasifikaci dvojčat a principy jejich časné ultrazvukové diagnostiky.
Klasifikace je následující. A Dvojčata oddělená: 1. dichoriální (obyčejně dizygotní), 2. monochoriální (vždy monozygotní): a) diamniální, b) monoamniální.
B Dvojčata spojená (vždy monozygotní): 1. stejná (isopagi), a) periferně srostlá, b) částečně axiálně zdvojená; 2. nestejná (heteropagi, autosit, heterosit). Závěr: Diagnostika klasifikace všech forem dvojčat je možná pomocí ultrazvukového vyšetření v prvé polovině těhotenství.