Výskyt muzikálních halucinací je spojován nejčastěji s hypakuzí, psychiatrickým onemocněním (např. obsedantně kompulzivní poruchou, schizofrenií, afektivními poruchami), fokální mozkovou lézí, epilepsií a intoxikacemi. 60-letá žena hospitalizovaná v Psychiatrickém centru Praha pro muzikální halucinace a obsedantně kompulzivní poruchu (OKP) byla vyšetřena 18FDG PET a léčena repetitivní transkraniální magnetickou stimulací (rTMS). Od 15 let je léčena pro epilepsií (v 50 letech prodělala anteromesiobasální resekci pravého temporálního laloku).
V 58 letech u ní byla zjištěna hypakuse. Pacientka byla léčena fluvoxaminem, sertralinem, haloperidolem, tiapridem, melperonem, lamotriginem, gabapentinem a při hospitalisaci escitalopramem a risperidonem.
Tato léčba byla bez efektu na muzikální halucinace a obsedantně kompulsivní příznaky. U pacientky byl detekován snížený metabolismus pravého předního mediálního temporálního laloku.
Zvýšený metabolismus byl nalezen v orbitofrontální kůře bilaterálně - BA 11, středním/dolním frontálním gyru - BA 46 bilaterálně a levém nc. putamen. Na základě PET vyšetření byla zahájena rTMS frontálně bilaterálně (1 Hz, intenzita 100 % motorického prahu, 900 pulsů na každou hemisféru, v 17 sezeních).
Během léčby rTMS nedošlo k významné změně obsedantně kompulzivních příznaků (škála Y - BOCS), ale došlo k redukci muzik álních halucinací (vizuální analogová škála) o 44%. Hypometabolismus v pravém temporálním laloku odpovídá místu po částečné resekci laloku.
Hypermetabolismus prefrontálně a v bazálních gangliích je v souladu s diagnózou OKP ale i muzikálních halucinací. Závěr:.
Podle našich znalostí jde o první pozorování, že rTMS aplikovaná prefrontálně může snižovat intenzitu muzikálních halucinací.