Úvod: Problematika užívání tzv. 'designer drugs' mladými lidmi je v poslední době stále aktuálnějším tématem. Mezi tyto látky patří zejména deriváty fenyletylaminu a deriv áty tryptaminu, látky s účinky stimulačními, entaktogenními a halucinogenními.
Mezi nejrozšířenější z těchto drog dnes bezpochyby patří 3,4 - metylendioxymetamfetamin (MDMA, extáze), N,N-dietylamid kyseliny lysergové (LSD) a 4-hydroxy-tryptamin (psilocin). Jedná se o látky stimulující především serotonergní systém.
V našich experimentech jsme se zaměřili na srovnání behaviorálních změn u potkanů po akutním podání těchto tří látek. Metody: Potkanům kmene Wistar o hmotnosti 200-250g (Konárovice) jsme aplikovali různé dávky MDMA (2,5; 5,0 a 10,0 mg/kg), LSD (5; 50 a 200 #g/kg) nebo psilocinu (0,25 a 1,0 mg/kg).
Následně, pomocí automatického video-registračního systému Ethovision color Pro v.3.1.1. (Noldus), jsme hodnotili lokomoci potkanů v otevřeném poli. Výsledky: Lokomoce potkanů byla významně ovlivněna podáním MDMA a psilocinu.
MDMA dráhu potkanů významně a v dávkové závislosti prodlužovalo, psilocin naopak dráhu potkanů oproti kontrolám zkracoval. LSD na lokomoci potkanů vliv nemělo.
Shrnutí: MDMA, LSD a psilocin mají rozdílný vliv na lokomoci zvířat. Rozdíly mezi účinky těchto látek nejspíše souvisí s rozdílnou mírou ovlivnění serotonergního a případně i dopaminergního systému