Práce předkládá přehled zdravotně-nutriční problematiky bezdomovectví. Bezdomovci jsou ze zdravotn ího hlediska rizikovou skupinou.
Jejich aktuální situace znamená velkou zátěž na jejich fyzický a psychický stav a absence preventivních lékařských prohlídek přispívá k zanedbání včasné léčby poranění a nemocí. Ke zvýšené morbiditě i mortalitě této minority přispívá také užívání návykových látek.
Prevalence alkoholové závislosti dosahuje u některých bezdomoveckých populací až 86 %. Nadměrná konzumace alkoholu a ilegálních drog vede k cirhóze, hepatitidě, onemocnění srdce, psychickým poruchám, poruchám spánku aj.
Mnoho autorů poukazuje na velký počet silných kuřáků. Zdravotní závadnost kouření je u bezdomovců navíc umocněna rizikovým chováním, jako je kouření vyhozených cigaretových špačků a použitých filtrů.
Bezdomovci jsou také potenciálním zdrojem celé řady závažných nemocí, které dále rozšiřují do majoritní populace. Mezi nejrizikovější z nich patří hepatitida a TBC.
Pozorován byl také vyšší výskyt chronických onemocnění a duševních poruch. Z výsledků některých zahraničních studií vyplývá, že 20 až 44 % bezdomovců je podvyživených, jiné práce naopak poukazují na vyšší výskyt nadváhy a obezity.
Studie popisující zdravotní stav bezdomovců jsou důležité, neboť vypovídají o zdravotních rizicích bezdomovectví vzhledem k většinové populaci, ale i ve vztahu k bezdomovcům samotným.