Jasné světlo může být účinné v léčbě sezónní afektivní poruchy, cirkadiánní poruchy sp ánku, jet legu, zlepšuje vzorce bdění a spánku a zlepšuje poruchy chování u hospitalizovaných pacientů s Alzheimerovou chorobou. Několik studií ukazuje na antidepresivní účinek fototerapie také u depresivních epizod bez sezónního vzorce.
Léčba komorbidní depresivní poruchy a hraniční poruchy osobnosti bývá popisována jako méně úspěšná než léčba pacientů bez poruchy osobnosti. Studie, které by popisovaly použití jasného světla u depresivních pacientů s komorbidní hraniční poruchou osobnosti zatím nebyly publikovány.
Cílem naší otevřené studie bylo hodnotit účinnost 6týdenní kombinované léčby s přídatnou aplikací jasného světla (10000 luxů od 6:30 do 7:30 ráno po dobu 6ti týdnů) k SSRI u farmakoresistentních depresivních pacientů s komorbidní hraniční poruchou osobnosti, kteří nereagovali zlepšením na 6ti týdenní podávání antidepresiv. Studie se účastnilo 13 pacientek, které splňovaly MKN-10 výzkumná diagnostická kritéria a DSM-IV-TR diagnostická kritéria pro velkou depresi.
Pacientky byly pravidelně hodnoceny pomocí CGI, HAMD, MADRS a sebeposuzovacích dotazníků BDI a BAI. Podle všech hodnotících nástrojů došlo během aplikace jasného bílého světla k významnému zlepšení léčených nemocných.
Výsledky je však potřebné interpretovat opatrně, protože studie probíhala za otevřených podmínek.