Singletový kyslík patří mezi reaktivní druhy kyslíku. Má krátkou dobu životnosti.
Proniká přes buněčřé membrány a rychle reaguje s některými molekulami. Singletový kyslík vzniká v aktivovaných fagocytech při fotochemických reakcích, v průběhu chemoexcitace a při mnohých chemických a biochemických reakcích.
Singletový kyslík má pozitivní i negativní účinek na lidské tělo. K pozitivním vlastnostem patří jeho schopnost zabíjet mikroby, viry, nádorové buňky (např. fotodynamická terapie kožní rakoviny), účinkuje jako signální mechanizmus.
V reakci antigenu s protilátkou singletový kyslík vzniká a může mít i pozitivní účinek, je zvýšený u chronických zánětů. Negativní vlastnosti singletového kyslíku převažují.
Scavengery singletového kyslíku jsou hlavně proteiny, oxidované proteiny někdy nemohou uvnitř buněk být dostatečně odstraňovány. Některé důležité enzymy tak mohou být inaktivovány.
Dalšími scavengery singletového kyslíku jsou histidin, kyselina močová, selen a redukovaný glutathion. Singletový kyslík oxiduje LDL-cholesterol, bilirubin a DNA, zvláště guanin.
Poškozuje kardiovaskulární systém, zvyšuje hladinu intracelulárního vápníku, snižuje SH-skupiny a iniciuje srdeční arytmie. Extracelulárnì vzniklý singletový kyslík má cytotoxický účinek na respirační epiteliální buňky.
Singletový kyslík inhibuje agregaci trombocytů a působí pomalou neuronální degeneraci. V souhrnu lze říci, že negativní účinek singletového kyslíku převažuje nad pozitivním.