Hlavním posláním knihy Postupy v léčbě psychických poruch. Algoritmy České neuropsychofarmakologické společnosti je poskytnout vyčerpávající návod jak postupovat v diagnostickém a především individuálním terapeutickém plánu u nemocných s psychickými poruchami.
Ve srovnání s postupy předchozími, které vznikly za podporu projektu CNS MŠMT č. LN00B122 v roce 2004 byla řada oddílů významně přepracována a doplněna s cílem posílit přístup založený na pravidlech medicínského pozn ání založeného na evidenci.
Základní členění knihy vchází z poslední revize výzkumných kritérií Mezinárodní klasifikace nemocí, která poskytují kostru pro organizaci kapitol věnovaných jednotlivým nosologickým okruhům. Kniha je členěna do 28 kapitol, uvádějí ji obecněji koncipované části věnované formulaci případu v psychiatrii.
Dochází tak k naplnění představy, že každého pacienta musíme uchopit jako individuální případ přesahující prostý soubor příznaků a operacionálních kritérií, případ, který je nutné doplnit o pohled etiologický. Do intervence je pak nezbytné zahrnut také osobní historii nemocného a zhodnotit rizikové, precipitující a patoplastické faktory.
Tento přístup poskytuje teoretický rámec pro obšírněji koncipované speciální oddíly publikace, které zahrnují nejen léčebná vodítka, ale také údaje o etiopatogenezi, epidemiologii, diagnostice a průběhu. V souladu se snahou o jednotící rámec knihy je ve vlastních terapeutických postupech proporcionálně zastoupena psychoterapie i farmakoterapie a další biologické možnosti léčby.
Kniha je doplněna několika kapitolami věnovanými postupům v klinicky závažných situacích (psychické poruchy v těhotenství a laktaci, život ohrožující situace, suicidalita), vybraným léčebným postupům a praktickým přehledem lékových interakcí.