Autoři v souhrnném referátu uvádí rozbor problematiky chronického folikulárního zánětu spojivky a obdobných stavů z hlediska možné alergické a infekční etiologie. Všechna tato onemocnění provází převážně mukopurulentní sekrece a mezi subjektivními obtížemi pacientů se objevuje svědění, řezaní a pocit cizího tělíska.
Chronickou folikulární přestavbu spojivky doprovází tři klinické jednotky oční alergie. Vernální katar a gigantopapilární konjunktivitidu charakterizuje různě rozsáhlá hyperplastická přestavba horní tarzální ploténky.
Do klinického obrazu celoroční chronické alergické konjunktividy patří zduření dolní přechodné řasy spojivky, zvýšená vinutost cév a přítomnost folikulů. Lignózní a flyktenulózní konjunktivitidy jsou dalšími vzácnějšími onemocněními spojivky s hyperplastickou přestavbou především bulbární spojivky.
Jedná se o reakci na blíže nespecifikovaný antigen. Mezi etiologické činitele vzniku chronických konjunktivitid s folikulární složkou patří řada patogénů, které nejsou primárně vázané na spojivku.
Především se jedná o gram-negativní obligátní intracelulární baktérie rodu Chlamydia. V našem regionu do diferenciální diagnózy pro dospělou populaci patří paratrachom (Chlamydia trachomatis) a klasická folikulární konjunktivitida (Chlamydia pneumoniae).
Zánět spojivek vyvolaného Chlamydia pneumoniae může navíc po jeho akutním odeznění nebo později provázet obraz syndromu such ého oka (keratokonjunktivitis sicca).