Cílem otevřeného pilotního projektu bylo ověřit, zda dlouhodobé podávání přípravku pro systémovou enzymoterapii (SE) po operacích prostého výhřezu bederní meziobratlové ploténky může ovlivnit subjektivně vnímanou bolest, vzniklá pooperační omezení a vývoj pozdních pooperačních komplikací. Pacienti operovaní pro prostý výhřez bederní meziobratlové ploténky byli náhodně rozděleni do dvou skupin.
Všichni v pooperačním období dostávali obvyklá analgetika (NSAID a opioidy) a absolvovali rehabilitaci. Skupina SE navíc užívala enzymový přípravek Phlogenzym (bromelain 90 mg, trypsin 48 mg, rutin 100 mg).
Kontrolní skupina KO měla pouze obvyklou léčbu. Pacienti byli zváni k ambulantním kontrolám za 2, 3, 6 a 12 měsíců po operaci.
Předoperační a pooperační stav byl hodnocen podle vizuální analogové škály bolesti (VAS), Roland-Morrisova dotazníku (RMQ) a Oswestry indexu neschopnosti (ODI). Bylo provedeno subjektivní zhodnocení pooperační změny stavu pacientem, sledoval se výskyt syndromu selhání operace páteře (FBSS) a dopad operace na pracovní zařazení.
Výsledky byly statisticky vyhodnoceny. Byl prokázán statisticky významný rozdíl ve vývoji subjektivně vnímané bolesti (VAS, p=0,025), ve změně omezení pro bolest zad (RMQ, p=0,0006) a v omezení běžných denních aktivit (ODI, p=0,023) - vše ve prospěch skupiny SE.
Rozdíl ve výskytu FBSS byl na hranici významnosti (p=0,08). Nebylo ovlivněno pracovní zařazení po operaci (p=0,68).
Výsledky tohoto sledování podněcují k dalšímu výzkumu SE, jako možné podpůrné léčby po operacích výhřezů plotének.