Schopnost vytvářet vnitřní reprezentace prostředí je vlastní řadě živočišných druhů, v četně člověka. Jednou ze základních složek této prostorové kognice je schopnost vnímat geometrii prostoru.
V předchozích experimentech jsme ukázali, že makaci jsou schopni orientovat se v reálném prostoru na základě abstraktních stimulů zobrazovaných na monitoru. Ve stávajících experimentech se zaměřujeme na detailní zkoumání strategie, jakou k abstrakci prostoru makaci používají.
V prezentovaném experimentu jsme sledovali, jak makaci vnímají abstraktní geometrickou informaci zobrazovanou na počítačovém monitoru a jak tuto informaci používají pro orientaci v reálném prostoru. Prezentované stimuly byly navrženy jako jednoduchá symbolická reprezentace "odpověďového prostoru", ve kterém makaci volili mezi jednotlivými diskrétními pozicemi.
Byli tak nuceni dekódovat informaci obsaženou v jednom prostorovém rámci a transformovat ji pro orientaci (pro prostorovou volbu) v jiném prostorovém rámci. Stimuly, podle kterých se makaci měli orientovat, byly navrženy původně jako reprezentace "odpověďového prostoru".
Během experimentu jsme manipulovali jednotlivými geometrickými vlastnostmi stimulů, abychom identifikovali, které z těchto rysů jsou pro vnímání této prostorové reprezentace nejdůležitější. Identifikovali jsme několik možných strategií, které mohli makaci pro řešení úlohy používat