Chemoterapie v léčbě chronické lymfocytárn í leukemie (CLL) prodělala v posledních dvou desetiletích významný vývoj, který byl zatím završen vstupem alogenní transplantace krvetvorných buněk a později monoklonálních protilátek do strategie léčby CLL. Chlorambucil byl dlouhou dobu zlatým standardem v terapii CLL, od poloviny 90. let 20. století vstoupil do první linie fludarabin a další purinová analoga.
Randomizované studie potvrdily větší počet léčebných odpovědí oproti chlorambucilu. Od počátku 21. století se stala standardem nejprve pro druhou poté pro 1. linii kombinace fludarabinu a cykolofosfamidu (FC).
V zápětí byla tato léčba doplněna Rituximabem a režim FCR se stal široce používaným v terapii CLL v první linii. Kromě této kombinace byla testována také kombinace kladribinu s cyklofosfamidem a mitoxantronem.
Nadějným cytostatikem do kombinace s dalšími látkami testovaným v 1. linii je staronový bendamustin. Pentostatin byl v kombinaci s cyklofosfamidem a rituximabem s efektem testován u refrakterních CLL.
Radioterapie a splenektomie jsou ve specifických případech účinnými doplňkovými modalitami v léčbě CLL